Zásady úspešného pestovania gladiol

1.  Pôda pre gladioly má byť dobre prepracovaná, priepustná, hnojená len odstátym maštalným hnojom, alebo viaczložkovými umelými hnojivami.

2.  Sadíme len zdravé hľuzy na slnečné miesto a podľa možnosti meníme každý rok miesto výsadby.

3.  Hľuzy sadíme podľa počasia, od polovice apríla až do konca mája, brut hneď, ako to dovolí počasie.

4.  Veľké hľuzy sadíme do hĺbky 10 - 13 cm, malé 5 - 10 cm, brut 3 - 5 cm.

5.  Zaistíme dostatok vlahy hlavne v dobe po výsadbe, ďalej v štádiu tvorenia sa piateho a šiesteho listu rastliny a potom v dobe rastu klasov.

6.  Počas celej doby vegetácie kypríme, odburiňujeme a 2 - 3 razy aplikujeme listové prihnojenie postrekom /Harmavit a zálievkou Kristalon/

7.  Pred živočíšnymi škodcami /strapka, voška/ chránime rastliny hlavne v období júl - august /ACTELIC, Bi - 58 EC NOVE, KARATE ZEON  5 CS, DECIS, VERTIMEC 018 EC, TALSTÁR 10 EC + zmáčadlo napr. SILWET/.

8.  Kvety režeme tak, aby rastline zostalo čo najviac listov, ktoré potrebuje pre vytváranie nových hľúz.

9.  Hľuzy vyberáme z pôdy na jeseň postupne v závislosti od času, ktorý uplynul od kvitnutia. Táto doba je minimálne 3 týždne, aby nové hľuzy boli dostatočne vyzreté.

10. Po trojtýždňovom sušení hľúz /cca 25 °C/ vo vetranom prostredí oddelíme staré hľuzy s koreňom a nové uložíme na suchom, bezmrazom a vetranom prostredí pri teplote 2 - 10 °C. Hľuzy priebežne kontrolujem a choré likvidujeme.

11. Hľuzy sú ošetrené /namorené/, pred sadením očistiť šupky.